marți, 2 iunie 2020

Perspective 1

Despre sanatate,

dupa o perioada in care ai fost bombardat cu felurite idei despre boala, a vorbi despre sanatate deriva dintr-o nevoie profunda a sufletului.Majoritatea oamenilor influentata de punctul de vedere oficial,este convinsa ca a fi sanatos inseamna tratamente medicale, preventia inseamna analize medicale facute din frica de boala,cer cat mai multe spitale, pastile si farmacii.Este un nivel al intelegerii care te tine strans in boala, iar frica iti va crea acea boala.Intr-o tara,oricare ar fi ea,democrata sau nu,in care farmaciile sunt mai numeroase decat locurile de recreere este o tara bolnava.Un minister al sanatatii care incurajeaza boala,tratamentele si in care preventia inseamna analize si vaccinuri, pentru mine este o alta forma de imbolnavire.Sanatatea cat si boala este creatia propriei minti. Daca cauti vinovati in afara ta,nu ai sanse de vindecare. Poti trai cu iluzia ca sistemul medical e vinovat de starea ta, ca tara in care traiesti sau orice alt tap ispasitor ai gasit responsabil de starea ta,dar te anunt ca esti intr-o mare eroare.Responsabilitatea este in intregime la tine. Puterea e in tine, atat a creerii bolii cat si a desfacerii ei.Programele mentale, gandurile,credintele tale si aici nu ma refer la credinta religioasa ci la covingerile tale profunde despre tot,ti-au creat ceea ce traiesti acum. Doresti cu adevarat sa te vindeci? Incepe cu asumarea responsabilitatii personale a ceea ceesti acum. Urmeaza sa iti monitorizezi gandurile adica sa fii constient de ceea ce iti trece prin cap.Fiecare gand creeaza o emotie,creierul secreta un hormon care iti influenteaza instant un organ,un sistem de organe si iti influenteaza echilibrul sau homeostazia. Daca esti sanatos aici nu e despre tine.Daca esti in suferinta incepe prin a fi sincer cu tine, verifica-ti sistemele de credinte.Atunci cand vei dori cu adevarat sa urci scara care te duce spre eliberarea de credinte care nu te sustin, Dumnezeu sau Universul,cum vrei tu sa-i zici,cu siguranta iti va scoate in cale situatii,persoane care sa te duca spre intentia exprimata.O ultima indrumare pe care am aplicat-o personal, nu te uita la televizor minim 40 de zile. Este o forma de dezintoxicare de ideile prefabricate,beneficiile le vei resimti tu.

Pace,Bucurie si Recunostinta!

MFH

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu